+420 380 602 200 info@kvalitex.sk
Vyberte kategórii magazínu
Ako udržať obliečky stále ako nové?

Chcete aby vaše obliečky vyzerali stále ako nové aj po niekoľkých mesiacoch a rokoch? Materiál a farba posteľnej bielizne zostanú stále, iba ak sa o obliečky budete dobre starať. Zároveň treba dodržiavať symboly údržby uvedené na textilnej etikete výrobku. Každý druh obliečok má svoje výhody i nevýhody a vyžaduje si iný typ údržby.

Kalendár13. 11. 2019

Bavlnená, krepová a flanelová posteľná bielizeň patrí k menej náročnejším na údržbu. Naopak, bavlnený satén a damask sa udržia krásne iba pri citlivom prístupe a šetrnom praní.

Správne pranie je základ

Pred prvým použitím obliečky prosím vždy vyperte, čím sa odstránia zvyškové farby a rôzne nečistoty z výroby. Pred samotným procesom prania obliečky obráťte naruby a zapnite všetky zipsy, príp. aj gombíky. Roztoče a baktérie sú všade v našom lôžku a dokonca aj na posteľných obliečkach. Áno, síce ich nevidíme, ale sú tam, a určite sa veľmi dobre živia na našom tele. Môžete ich zničiť už pri teplote 57 °C. Z tohto, ale aj z iných hygienických dôvodov, je dôležité prať obliečky pri 60 °C a s kvalitným pracím práškom. Prací prostriedok vyberajte podľa farby obliečok. Na bielu bielizeň nepoužívajte prací prášok s oxidačnými účinkami na farebné obliečky.

Pozor na presušenie posteľnej bielizne!

Po vypraní nenechávajte obliečky dlho ležať v práčke, zbytočne sa pokrčia, dajte ich čo najskôr sušiť. Bavlnené obliečky však nenechávajte vysušiť úplne, tzv. presušiť, lebo potom sa veľmi zle žehlia. Obliečky nevešajte na šnúru iba za rohy, ale za celé okraje. (V opačnom prípade by mohlo dôjsť k vyťahaniu rohov.) Obliečky nesušte na ostrom slnku, aby na nich nevznikli svetlé škvrny.

Sušenie posteľnej bielizne v sušičkách sa neodporúča, ak však napriek tomu chcete sušičku použiť, zvoľte dlhší program s nižšou teplotou sušenia. 

Žehliť alebo nežehliť?

Žehliť možno v podstate všetky typy obliečok, okrem krepových. Ak sa posteľná bielizeň vešia pekne vyrovnaná, lepšie si udrží tvar a ľahšie sa bude žehliť. Obliečky žehlite vždy naruby. V okolí zipsového uzáveru žehlite opatrne. Nesnažte sa žehliť obliečky za každú cenu nasucho (mohlo by dôjsť až k prepáleniu a poškodeniu tkaniny). Než vyžehlené obliečky zložíte a uložíte, nechajte ich vychladnúť.