+420 380 602 200 info@kvalitex.sk
Vyberte kategórii magazínu
Čo znamená pojem saténové obliečky?
Kalendár17. 10. 2018

Už názov satén nám napovie, že sa jedná o hebkosť, jemnosť a príjemný omak. Z textilného pohľadu satén znamená tkaninu, ktorá je utkaná atlasovou väzbu. Vďaka tejto väzbe vzniká na tkanine štruktúra jemného šikmého riadkovania. Pre výrobu saténových obliečok odporúčame zákazníkovi aby zakúpil  bavlnený satén, tj. obliečky vyrobené zo 100% bavlnenej tkaniny. Na rozdiel od klasickej plátnovej väzby (hladké bavlnené tkaniny)  je bavlnený satén vyrobený z veľmi jemných priadzí a je utkaný veľmi hustou dostavou. Pre príklad znázorňujeme dôležité hodnoty rozdielu medzi saténovou a plátnovou tkaninou. Saténová obliečka vyrobená zo 100% bavlnených priadzí nestráca na hrejivosti a zároveň vďaka atlasovej väzbe a mercerovaniu priadzí sú farby a potlače oveľa výraznejšie, ako u klasickej plátnovej väzby.

 

Názov tkaniny pre          Plošná hmotnosť            Dostava tkaniny              Jemnosť použitých

posteľné obliečky          ( gramáž  tkaniny)           (počet priadzí )                         priadzí 

          Hladká bavlnená tkanina           120g/m2                   300/300 priadzí/                    20/20 tex

                                                                                                              10 cm                           

         Saténová bavlnená tkanina        125g/m2                     450/450 priadzí/                       14/14 tex

                                                                                                              10 cm                           

Podľa hodnôt v tabuľke je jasné, saténová tkanina je vyrobená z oveľa jemnejších priadzí, ale s oveľa väčšou dostavou (počtom priadzí na 10 cm). Pevnosť a stabilita saténovej tkaniny je vyššia ako u tkaniny plátnovej väzby.

Pre predstavu nižšie znázorňujeme rôzne dostavy tkanín.

 Vazby

Obr. č.1 Ukážka plátnovej väzby   Obr. č.2 Ukážka atlasovej väzby           Obr. č.3 Ukážka saténovej tkaniny- náhľad priadzí       

U saténových obliečok je v ponuke aj nežehliaca alebo ľahko žehliaca úprava. Nejedná sa o vlastnosť bavlnených vlákien,  ale o chemickú úpravu, ktorá je dnes veľmi využívaná. Je dôležité upozorniť na to, že nežehliaca úprava je u obliečok zachovaná pri klasickom vyvesení a uschnutí. V prípade použitia automatickej sušičky odporúčame obliečky s nežehliacou úpravou sušiť na maximálne 400 otáčkach. Obliečky a tkanina s nežehliacou úpravou má tzv. pamäť kde si zapamätá stav pred uschnutím.