+420 380 602 200 info@kvalitex.sk
Vyberte kategórii magazínu
Ideálne obliečky na zimu? Rozhodne z flanelu!

Neviete si rady s výberom ideálnych obliečok na zimu? V zimných mesiacoch treba dbať hlavne na to, aby nám v posteli bolo čo najteplejšie a najpríjemnejšie. Materiál takých obliečok by mal byť predovšetkým nasiakavý, vzdušný a zároveň vysoko hrejivý. Všetky tieto podmienky zaručene spĺňa nestarnúci flanel, ktorý je skvelou voľbou pre zimné obdobie.

 

Kalendár08. 10. 2019

Vlastnosti flanelovej tkaniny

Vďaka typickému povrchu flanel rozoznáte na prvý dotyk. Tkanina flanelovej posteľnej bielizne je charakteristická vysokým vlasom vytvoreným česaním na povrchu tkaniny. Tkanina môže byť utkaná v keprovej alebo plátnovej väzbe. V súčasnosti sa na trhu najčastejšie ponúka plátnová väzba, a to kvôli cenovej dostupnosti. Napriek tomu flanelová tkanina musí spĺňať určité charakteristické rysy. Hlavnou charakteristickou vlastnosťou flanelovej tkaniny je už zmienené česanie (vlas).

 Ďalšou veľmi dôležitou vlastnosťou je plošná hmotnosť (gramáž) tkaniny, ktorá pri flaneli musí byť aspoň 160 g/m2. Zákazníkom odporúčame, aby nekupovali flanelové obliečky, u ktorých predajca alebo výrobca neuviedol plošnú hmotnosť a zloženie tkaniny. 

Ako vybrať správny materiál?

Najkvalitnejším materiálom flanelových obliečok je stále 100 % bavlna, ktorá svojimi vlastnosťami podporuje vysokú hrejivosť a je príjemná na dotyk. Určite neodporúčame kupovať česané materiály zo syntetických vlákien, ako je polyester. Týmto obliečkam sa dnes na trhu hovorí mikroflanel. S flanelovou tkaninou na výrobu obliečok tento materiál nemá nič spoločné. Tieto materiály nie sú vhodné pre kontakt s pokožkou kvôli podporovaniu potenia a nepríjemného kontaktu pre pokožku.

Flanelové obliečky vyžadujú podobné nároky na údržbu ako bavlnené. Možno ich sušiť aj v sušičke, pozor však na prílišné vysušenie, ktoré im neprospieva a ak je to možné, môžete vynechať aj žehlenie.

Ak sa rozhodnete pre kvalitné flanelové obliečky, môžete očakávať veľmi príjemný a hrejivý pocit počas spánku.