+420 380 602 200 info@kvalitex.sk
Vyberte kategórii magazínu
Ktoré obliečky sú najvhodnejšie na zimu?

S príchodom chladných rán je najvyšší čas vymeniť ľahké letné prikrývky za niečo teplejšie. Čo by mali spĺňať ideálne zimné obliečky? Jednou z hlavných podmienok je hrejivosť a zároveň určite chcete, aby boli príjemné na dotyk, vzdušné a jednoduché na údržbu.

Kalendár05. 11. 2020

100 % bavlna alebo mikrovlákno?

V posledných rokoch sa veľkej obľube teší hrejivá posteľná bielizeň zo syntetických vlákien, najčastejšie z polyesteru. Na trhu ho nájdete pod názvami mikrovlákno, mikroflanel alebo mikroplyš. Ide o umelý materiál, ktorý aj keď na dotyk pôsobí príjemne, do spálne sa hodí nanajvýš ako dekorácia.

Obliečky z mikrovlákna sú totiž nevzdušné, takže sa pod nimi človek rýchlo spotí, navyše u osôb s citlivejšou pokožkou môžu vyvolať alergiu. Ďalšou nevýhodou, ktorá sa prejavuje hlavne v zimnom období, je, že umelé vlákna podporujú vznik statickej elektriny.

Najlepšou voľbou pre obliečky sú preto prírodné vlákna, najlepšie 100 % bavlna, ktorú si môžete vybrať v takej úprave, ktorá vám je príjemná.

Na zimu je najlepší flanel. Ten je charakteristický vysokým vlasom, ktorý vznikne česaním na povrchu tkaniny. Podľa toho sa flanel pozná na prvý dotyk. Na rozdiel od polyesteru má 100% bavlna vysokú hrejivosť, je príjemná na dotyk, vzdušná a hlavne dobre odvádza vlhkosť.

Zaujímajte sa o gramáž

Pri výbere flanelových obliečok si všímajte plošnú hmotnosť (gramáž) tkaniny, ktorá pri flaneli musí byť minimálne 160g/m².

Ako sa starať o flanel?

Správna údržba zachová vlastnosti obliečok a predĺži ich životnosť. Flanelové obliečky majú podobné nároky na údržbu ako bavlnené obliečky. Majte na pamäti, že aby sa zničili roztoče a baktérie, treba obliečky prať pri 60°C a používať kvalitný prací prášok.

Obliečky možno sušiť v sušičke, pozor však na prílišné vysušenie, ktoré im neprospieva. Radšej vyberte dlhší program s nižšou teplotou sušenia. Žehlenie môžete pokojne vynechať.

Výber posteľnej bielizne môže ovplyvniť kvalitu spánku aj zdravie. Doprajte si preto kvalitné prírodné materiály v takej úprave vlákien, ktorá je vám najpríjemnejšia. Potom sa budete do postele tešiť každý večer a bude sa vám spať ako v bavlnke.