+420 380 602 200 info@kvalitex.sk
Vyberte kategórii magazínu
Ako pokojne vplávať do ríše snov? Stačia na to tri veci.

Predstavte si, že sa vás niekto namiesto „Ako sa máš?“ spýta „Ako sa ti dnes spalo?“ Čo by ste odpovedali? 

Kalendár08. 12. 2022

Máte pravidelné večerné rituály, po ktorých spíte ako do vody hodení? Alebo až po polnoci odkladáte notebook vedľa postele a potom sa ďalšiu hodinu prevaľujete? 

Ak sa vás týka skôr druhý príklad, máme pre vás tri rady, ktoré vám uľahčia usínanie a dajú sa veľmi ľahko zaradiť do večerných činností.

Vetrajte v lete aj v zime

Najčastejšou príčinou nášho ranného pocitu, že sme si vlastne vôbec neodpočinuli, je vydýchaný vzduch v spálni. Keď je v miestnosti nedostatok kyslíka, a to aj počas dňa, oveľa rýchlejšie sa unavíme a môže nás bolieť hlava. Preto nezabúdajte tesne predtým, než sa zavŕtate do perín, poriadne vyvetrať. V zime bude bohato stačiť 5 minút intenzívneho vetrania, v lete môžete otvoriť okno na celú noc alebo aspoň využiť ventiláciu. 

Vymeniť vzduch by ste mali aj ráno, keď vstanete, ale tu už záleží, ako moc sa ponáhľate do práce. Jedinou  výnimkou sú prípady, ak je doma niekto chorý, v tom prípade je (nielen) ranné vetranie nutnosť.

Najlepšie sa spí v chlade

Druhým dôležitým faktorom, ktorý môže ovplyvniť kvalitu spánku, je teplota v spálni. Tá by sa v noci mala pohybovať medzi 17 a 19 °C. Zdá sa vám to málo? Tak si spomeňte, ako zle sa vám spí v lete, keď sú tropické noci. 

Pre kvalitný spánok by hlava mala byť v chlade a nohy v teple. Samozrejme, že si môžete vziať do postele vlnené ponožky, ale oveľa lepší pôžitok pri zaspávaní budete mať vtedy, keď sa zakryjete hrejivou prikrývkou. Na obdobie od novembra do marca odporúčame používať zimné prikrývky s výplňou z dutého vlákna, ktoré sú ľahké a zároveň dobre držia teplo. 

Milujete sa zababušiť v zime do deky už len pre pocit z mäkkého a hebkého materiálu? V posteli vám to môžu nahradiť príjemné flanelové obliečky, ktoré sú ideálne pre chladnejšie noci.

Suchý vzduch spánku nesvedčí

Tretia vec, na ktorú by ste nemali zabudnúť, je vlhkosť v spálni. Môžete riešiť obidva extrémy, v panelákových bytoch býva dosť sucho, v rodinných domoch, najmä po výmene okien za plastové, sa môže vlhkosť zvýšiť. 

Suchý vzduch spôsobuje vysúšanie pokožky, horšie sa dýcha a keď na vás ide nejaká choroba, pravdepodobne budete aj viac kašľať. Najlepším riešením je kúpiť zvlhčovač vzduchu, na ktorom môžete kontrolovať percentá. Vlhkosť v miestnosti by nemala prekročiť 60 %. Vlhký vzduch je lepší, avšak príliš vlhký môže spôsobiť množenie baktérií v matraci alebo plesní na oknách. Ak sa vám okná v zime rosia, treba častejšie vetrať.

Tip na záver: Ku kvalitnému spánku prispeje nielen zdravý vzduch a príjemná teplota, ale aj vybavenie postele.

Pozrite si našu ponuku vankúšov, prikrývok a obliečok a urobte si radosť nákupom nových kúskov!