+420 380 602 200 info@kvalitex.sk

Aké druhy zapínania majú posteľné obliečky?

Zipsový uzáver

Najpoužívanejším a najobľúbenejším uzáverom je v súčasnosti zips. Zips je pevný a určený aj do ťažkých podmienok. Pre kvalitu zipsového uzáveru je dôležitý správne zvolený použitý jazdec. Po niekoľkých aj nedobrých skúsenostiach už od roku 2014 používame kovové jazdce, ktoré sú stále, na rozdiel od plastových majú vysokú pevnosť a teplota na ne nepôsobí negatívne ako na plastové. Napriek tomu obliečky odporúčame prať aj sušiť pri dlhšom programe a pri nižších teplotách, a to kvôli spojeniu použitých materiálov na zipse a obliečkach.

Posteľné obliečky Kvalitex majú pri zipsovom uzávere tzv. zámok obliečok. Zámkom rozumieme našitie zipsu mimo rohu obliečok. Zámok dostatočne zaisťuje zips a spevňuje roh obliečok. Pre predstavu tohto uzáveru kliknite sem pre zobrazenie názorného obrázku. Obliečky tak majú aj po mnohých pracích cykloch rohy pevné a stále. Okrem toho jazdec zipsu je zaistený tak, aby nemohol vychádzať von zo špirály zipsu. Zipsy vyrábame kryté, takže nenarúšajú vzhľad obliečok, a to ani keď použijeme zipsy bielej farby na farebných obliečkach. Kryté zipsy sú ušité so záložkou, ktorej funkciou je prekryť špirálu zipsu po celej šírke. Náhľad krytého zipsu môžete vidieť na nasledujúcom obrázku. Pri šití obliečok s veľkým podielom čiernej farby všívame čierne zipsy s plochým jazdcom. Jazdec obliečok je bez aretácie, takže obliečky sa dajú veľmi ľahko otvoriť, a to roztrhnutím špirály zipsu.

Niťové gombíky

Ešte v nedávnej minulosti boli najobľúbenejším uzáverom obliečok gombíky, a to niťové aj plastové. Dnes sa gombíkový uzáver používa už len zriedka. Z našich dlhoročných skúseností preferujeme niťové gombíky, ktoré sú vhodné aj pri mangľovaní. Niťový gombík si môžete pozrieť tu.

Hotelový uzáver (vrecko)

Ako je zrejmé už z názvu zapínania, ďalším uzáverom je hotelový, inak vrecko. V skutočnosti ide o vrecko dostatočnej hĺbky, ktoré je najvhodnejšie na údržbu a prevliekanie obliečok. Najčastejšie sa používa práve v hoteloch, penziónoch a ďalších ubytovacích zariadeniach. U hotelového uzáveru je veľmi dôležitá hĺbka, ktorá zamedzí hlavne vypadávaniu prikrývky a nevzhľadnému otváraniu vrecka u obliečky na vankúš. Pri prikrývke je ideálna hĺbka vrecka 25 30 cm a pri vankúši 20 cm.