+420 380 602 200 info@kvalitex.sk

Plošná hmotnosť alebo gramáž tkanín pri výrobe posteľných obliečok

 

Keď sa povie látka, málokto vie, aký rozdiel je medzi pleteninou a tkaninou. Na rozdiel od pletenín sú tkaniny pevné a veľmi stabilné, a to v útku, aj v osnove. V tomto príspevku sa budeme zaoberať tkaninami. Jednou z dôležitých vlastností tkanín je plošná hmotnosť, inak gramáž tkaniny. Na druhej strane treba vedieť, že nie je najdôležitejším ukazovateľom kvality.

Ak sa budeme baviť o tkaninách používaných na výrobu posteľnej bielizne, je pravda, že v posledných 20 rokoch došlo k veľkým zmenám práve v plošnej hmotnosti tkanín. Priadza používaná na výrobu sa dosť zjemnila, a to aj pri štandardných plátnových väzbách. Predtým existovali jemné priadze 30 – 35 tex, ale dnes existujú aj jemné priadze 20 tex. Napriek tomu aj vďaka hustejšej dostave tkaniny nedošlo k zníženiu pevnosti. V súčasnosti majú tkaniny dostavu až 35 priadzí (nití) na 1 cm. Pri saténe a atlase je priadzí dokonca až 54 na 1 cm. Spravidla tak možno vyvodiť, že čím jemnejšia priadza, tým hustejšia dostava a naopak.

Medzi dnešné kvalitné bavlnené tkaniny na výrobu posteľných obliečok patrí tkanina pod obchodným názvom RANFORCE, ktorá váži 110 – 120 g/m². Jej dostava má až 30 nití v osnove a 26 nití v útku na 1 cm a jemnosť priadze (nite) je 20 tex. Táto tkanina je veľmi príjemná na dotyk a má veľmi jednoduchú údržbu.

Sami vnímate skutočnosť, že plošná hmotnosť, inak gramáž tkaniny, je až druhotnou veličinou pri určení jemnosti a kvality tkaniny, napriek tomu je pravda, že tkanina na výrobu posteľných obliečok by nemala mať nižšiu plošnú hmotnosť než 110 g/m². To už by bola veľmi riedka a z dôvodu veľmi častého prania by sa mohla rýchlo poškodiť.

Tabuľka nami ponúkaných tkanín na výrobu obliečok:

Názov tkaniny

Počet priadzí (nití)/1 cm osnova

Počet priadzí (nití)/1 cm útok

Jemnosť priadze osnova/tex

Jemnosť priadze útok/tex

Plošná hmotnosť (gramáž)

  Hladká bavlna

  ranforce

30

26

20

20

115 g/m²

  Bavlnený satén

53

30

15

15

125 g/m²

  Bavlnený flanel

21

15

29,5

70

165 g/m²

 

Plošná hmotnosť tkaniny môže byť rôzna aj vďaka technologickému postupu výroby tkaniny. U nami známej hladkej bavlny sa používa štandardná plátnová väzba. U tkanín z bavlneného saténu sa používa tzv. atlasová väzba. U flanelov sa používala keprová väzba, dnes  je však populárnejšia plátnová väzba so zosilnenou útkovou priadzou.

Pri výrobe posteľných obliečok bola vždy snaha nahradiť bavlnené materiály, všetky tieto pokusy však stroskotali a tento materiál je stále najrozšírenejšou surovinou na trhu.