+420 380 602 200 info@kvalitex.sk
Vyberte kategórii magazínu
Ako zariadiť interiér v škandinávskom štýle

Škandinávsky, či aj severský štýl je už niekoľko desaťročí veľmi obľúbený a stále naberá na popularite, a to nielen u obyvateľov severských krajín. Prepája totiž účelnú jednoduchosť, prírodné materiály, útulnosť a svetlé farby a je tak výbornou voľbou do každého interiéru.

Kalendár19. 02. 2024

Dôležité sú svetlé farby a príroda

Pre škandinávsky štýl sú typické svetlé, prírodné a neutrálne farby. Najčastejšie sa môžete stretnúť s bielou, sivou, béžovou, svetlo hnedou či svetlo modrou. A práve tieto farby by ste mali skombinovať v rámci svojho nábytku, doplnkov aj textílií. Dôležitá je však striedmosť, ideálne je zvoliť napríklad dve farby as nimi pracovať, pretože príliš veľká farebnosť sa do tohto štýlu nehodí.

Inšpirácia prírodou sa neprejavuje však iba vo farebných kombináciách, ale aj vo zvolených materiáloch. Škandinávsky štýl pracuje najčastejšie s drevom, ktoré sa využíva na nábytok, stretnete sa často aj s drevenými trámami a obložením na stenách aj podlahe. Výnimkou nie sú ani ďalšie prírodné materiály, ako napríklad bavlna či ľan. Dôležitý je však dôraz na kvalitu a jednoduchú údržbu.

Aby ste sa ešte viac prepojili s prírodou, umiestnite do svojej domácnosti kvety. Tie dotvoria celkový príjemný dojem a súčasne dokážu osviežiť a prečistiť vzduch, takže sa budete cítiť uvoľnenejšie.

Minimalizmus a účelnosť

Pokiaľ máte radi striedmosť, potom vám bude práve inšpirácia Škandinávií vyhovovať. Zameriava sa totiž na jednoduchosť a minimalizmus, preferuje čisté línie a vyhýba sa nadmerným dekoráciám.

Tiež kladie dôraz na funkčnosť, a preto využíva praktický nábytok, ktorý je dizajnovo pôsobivý, ale súčasne má svoj účel a nie je v miestnosti len ako ozdoba a dekorácia.

Keď vstúpite do priestoru, ktorý je navrhnutý v škandinávskom štýle, upúta vás jeho otvorenosť. Práve tým, že sa sústredí na účelnosť, jednotlivé interiéry pôsobia vzdušne a izby sú priestranné bez zbytočného zaskladania nábytkom, rušivých dekorácií a tmavých zákutí. Typická je tiež absencia záclon, ktorá opticky zväčší izbu a súčasne do miestnosti vpustí viac svetla.

Dokonalý spánok

Pokiaľ je vám štýl Nordic blízky a chceli by ste ho ešte viac zakomponovať do svojho domova, pripravili sme pre vás ešte niekoľko tipov priamo pre vašu spálňu. Nechajte sa inšpirovať napríklad špeciálnou kolekciou obliečok Nordic, ktorá v sebe spája krásnu prírodu, domácu pohodu, zmysel pre detail a kvalitu.

Vďaka vyššie spomínaným prvkom pôsobia škandinávske interiéry skutočne harmonicky, nadčasovo a sú veľmi útulné. A vy tak vytvoríte domov s vyhľadávanou atmosférou, ktorú Dáni označujú ako "Hygge".