+420 380 602 200 info@kvalitex.sk
Vyberte kategórii magazínu
Aký je rozdiel medzi posteľnou plachtou Jersey a Froté?
Kalendár17. 09. 2018

Posteľné plachty sú šité rovnakým spôsobom ,ale iste sa táto pletenina chová inak .Prvým rozdielom je jemnosť priadze ,  kde froté materiál obsahuje priadze silnejšie a hrubšie. Na rozdiel Jersey pletenina sa vyrába z veľmi jemných priadzí. Kvalitné a veľmi jemné pleteniny sa vyrábajú z česaných priadzí a práve vďaka  očesaniu  dochádza k výslednému vysokému komfortu dotyku .  Aj napriek tomu Froté bude vždy hrubšie ako Jersey . Obe pleteniny sa vyrábajú na okrúhlom pletacom stroji a výsledná pletenina sa nazýva  záťažná .

Mnoho užívateľov  si  myslí že plošná hmotnosť pleteniny je veľmi dôležitá , ale v skutočnosti sú na omyle. Plošná hmotnosť (gramáž)  je len jednou charakteristickou vlastnosťou z niekoľkých vlastností , ktorá vyjadruje kvalitu materiálu. Veľmi dôležité je , akú má pletenina hustotu a tiež výšku slučky . Pokiaľ  by  bola slučka príliš vysoká a to hlavne u froté materiálu , môže dochádzať k zatrhnutiu priadze a teda vzniku diery v posteľnej plachte.

Froté aj Jersey pletenina sa vyrába s vysokým podielom bavlneného materiálu a syntetické priadze sa sem  pridávajú  iba pre zvýšenie pružnosti plachty. Froté pleteniny sú spravidla pružnejšie než Jersey .Vďaka svojej  štruktúre nadobúdajú dojem  aj vyššej hrejivosti ako Jersey.