+420 380 602 200 info@kvalitex.sk
Vyberte kategórii magazínu
Ako ochrániť posteľný matrac a predĺžiť jeho životnosť?

Viete, že na matraci strávime až 30 % života? Aby sme tento dlhý čas strávili v pohodlí a bezpečí, treba matrac dobre chrániť. Pritom nám do určitej miery pomôžu chrániče matraca.

Kalendár03. 09. 2021

Hlavnou úlohou chráničov je chrániť matrac pred cudzími parazitmi. V druhom rade chrániť človeka pred parazitmi, ktorí žijú v matraci. Okrem ochrany chránič zaistí aj vyšší komfort a pohodlie počas spánku.

Priepustné a nepriepustné chrániče

Keď hovoríme o chráničoch matraca, väčšinou ide o chrániče priepustné alebo nepriepustné.

Priepustné sa vyrábajú technológiou prešitia všetkých použitých materiálov, tzn. vrchnej tkaniny aj vnútorného dutého vlákna. Duté vlákno u chráničov by malo byť pevné, a to vďaka termickému spojivu v rúne dutého vlákna.

U nepriepustných chráničov je veľmi dôležitá kvalita filmu, ktorý zaistí nepriepustnosť. Myslí sa tým PU alebo PVC materiál, ktorý neprepustí vodu. V súčasnosti sa najčastejšie používa polyuretán (PU) a to pre jeho pórovitosť, teda vzdušnosť. Aj keď je PU film vzdušný, stále je pre vodu nepriepustný.

Ďalšie typy chráničov

Technologicky inovovaným chráničom je tzv. thermo chránič, ktorý obsahuje vrchnú tkaninu, vnútorné duté vlákno a PU film. Tkanina je prešitá s termicky spojeným dutým vláknom a vďaka technológii hot melt sa na rúno dutého vlákna nanesie PU film s plošnou hmotnosťou 25 g/m2. Tento chránič zaistí počas spánku dostatočné pohodlie aj bezpečie.

Obľúbenou novinkou sú chrániče s bambusovým vláknom. Vlákno je veľmi príjemné a na rozdiel od ďalších chráničov je chránič veľmi tichý, nešuští, takže vás nebude v noci rušiť.

Každý chránič Kvalitex možno prať pri 60 °C a niekedy aj pri vyvárke.

Alternatíva nepriepustného chrániča

Keď vám nevyhovujú matracové chrániče, môžete skúsiť nepriepustné prestieradlo. Nemusíte mať strach, že by šlo o neforemné kusy látky podložené šuštivým igelitom. Moderné nepriepustné prestieradlá majú polyuretánovú lamináciu a zároveň sú jemné a vzdušné, takže sa na nich nebudete zbytočne potiť. Prestieradlá sú navyše napínacie a manipulácia s nimi je veľmi pohodlná.