+420 380 602 200 info@kvalitex.sk
Vyberte kategórii magazínu
Tipy pre alergikov: Ako si užiť pokojnú noc v peľovej sezóne

Prišla jar a s ňou teplé slnečné lúče, svieži voňavý vzduch a príroda v plnom kvete. Koniec zlej nálady po prebudení počas noci a viac energie celý deň. Ale pre ľudí s alergiou na peľ môže toto ročné obdobie znamenať niečo úplne iné.

Kalendár25. 05. 2023

Vyjdú von a namiesto toho, aby si užívali svieži jarný vzduch, im oči začínajú slziť a v nose nepríjemne svrbieť. V noci zle spia a trápi ich kašeľ. Jar, ktorá je pre väčšinu ľudí časom radosti a znovuzrodenia, je pre nich neustály boj s príznakmi nachladnutia.

Dá sa tomu nejako vyhnúť? Je jediným riešením brať lieky, alebo existujú aj iné možnosti, ktoré dokážu uľaviť? Prečítajte si náš článok a objavte praktické rady a triky, ktoré vám pomôžu zmierniť príznaky a dobre sa vyspať aj v peľovej sezóne.

Ako vzniká alergia na peľ?

Alergia všeobecne je prehnaná reakcia organizmu na látky, ktoré sa okolo nás bežne vyskytujú. Spúšťačom alergie môže byť potravina, prach alebo peľové zrná niektorých druhov rastlín. Na jar a v lete, keď kvitnú stromy a ďalšie rastliny, sa peľ šíri do okolia a môže sa zachytiť na oblečení, vo vlasoch a na tvári. Zatiaľ čo normálny človek to nepozná, alergika začne svrbieť pokožka, páliť v očiach a môže sa mu aj zle dýchať.

Medzi najčastejšie alergény patrí peľ brezy, topoľa a bazy, tráv (lipnice, pýru) a niektorých byliniek, napríklad repky, púpavy, ďateliny a žihľavy. Peľu týchto rastlín môže byť ťažké uniknúť, pretože sa často vyskytujú v blízkosti ľudských sídiel. Peľová sezóna sa začína už v marci a končí sa až v októbri.

Alergici sa moc nevyspia

Cez deň sa smrkanie a kýchanie dá prežiť. Zhoršenie stavu prichádza v noci, pretože peľ už nepoletuje voľne vo vzduchu, ale sadá si na voľný povrch, na posteľ a na spáčov. To vyvoláva kašeľ. Po pár prekašľaných nociach nastúpi celodenná únava, ktorá môže alergiu ešte zhoršiť.

 

Nevetrajte, sprchujte sa a často perte

Hoci to podľa predošlých odsekov pre alergikov nevyzerá veľmi dobre, existuje zopár účinných trikov, ktoré odporúčame vyskúšať ešte predtým, než si dáte Zyrtec alebo podobný liek.

Zvyknite si na iný systém vetrania. Keď prší, môžete mať okno otvorené, ako dlho chcete. Inak vetrajte krátko a na okno si dajte protipeľovú sieť. Tá dokáže zachytiť každú malú čiastočku peľu, ktorá sa pokúsi dostať dovnútra.

Peľ má tendenciu prichytávať sa na vlasy a na oblečenie. Po návrate zvonka si dajte sprchu a potom si vezmite čisté oblečenie. Použité hneď hoďte do práčky. Časté pranie odporúčame aj pre posteľnú bielizeň. Pre alergikov sú najvhodnejšie obliečky z prírodných materiálov, napríklad zo 100% bavlny. Kvalitné bavlnené obliečky vydržia pranie aj každý týždeň a nevyblednú.

Prikrývky a vankúše z dutého vlákna – ideálne riešenie pre pokojný spánok

Najčastejším prejavom alergie je upchatý nos a to je pri pokojnom usínaní dosť veľká prekážka. Pomôcť si môžete kvalitným vankúšom pod hlavou. Zabudnite na perové, k alergii na peľ by ste si mohli pridať aj alergiu na perie. Ideálnym variantom sú vankúše a prikrývky z dutého vlákna, ktoré si udržia tvar a nezľahnú sa. Navyše ich môžete prať v práčke a tak zaistiť, že sa v nich nebude držať prach, roztoče ani peľ.

Pomôcť môžu aj výrobky z antialergického textilu.

Nezabúdajte ani na psychohygienu

Aby všetky opatrenia fungovali, mali by ste dbať ešte na jednu vec. Ak budete do postele chodiť preťažení, vystresovaní a unavení hlavne psychicky, ráno moc čerství nebudete. Hodinu pred spaním vypnite počítač, stlmte svetlá a dajte telu najavo, že už prichádza čas na relax. Pomôcť vám pritom môže šálka dobrého čaju, napríklad z medovky alebo nechtíka, ktorý stlmí príznaky peľovej alergie a zároveň pôsobí preventívne.

Aj keď peľové alergie dokážu byť nepríjemné , existujú spôsoby, ako ich symptómy zvládnuť a užiť si pokojný spánok. Ak vás zaujali prikrývky z dutého vlákna, pozrite sa na náš e-shop a vyberte si vhodnú prikrývku pre vašu posteľ. Vyskúšajte aj naše ďalšie tipy a užite si jar bez problémov!