+420 380 602 200 info@kvalitex.sk
Vyberte kategórii magazínu
Zima prichádza! Vymeňte letnú prikrývku za kvalitnú zimnú perinu

S príchodom zimy pochopiteľne riešime aj výmenu vankúšov a prikrývok za také, ktoré nás v tomto období viac zahrejú. Pre zimné mesiace odporúčame teplú prikrývku, ktorá optimálne hreje. Rozhodne nie je pravidlom, že čím hrubšia deka, tým teplejšia – prikrývka musí byť predovšetkým vzdušná, nadýchaná a ľahká.

Kalendár16. 10. 2019

Kľúčový je materiál

Výber správnej zimnej prikrývky závisí od niekoľkých dôležitých faktorov. Najdôležitejším kritériom pri výrobe prikrývok je kvalita výplňového materiálu. V súčasnosti možno na trhu vyberať z prírodných materiálov (napr. ovčej vlny, peria a pod.) alebo zo syntetických vlákien, ktoré sú vhodné pre alergikov a ich údržba je oveľa ľahšia a pohodlnejšia. Výrobou prikrývok sa zaoberáme už 20 rokov a našim zákazníkom odporúčame prešité prikrývky z dutých vlákien.

V súčasnosti je najkvalitnejším povrchovým materiálom mikrovlákno tvorené zo 100 % polyesterom. Tento materiál neprepúšťa von duté vlákno z prikrývky, a to hlavne vďaka veľkej hustote dostavy veľmi jemných priadzí.

Výplňové materiály pre prikrývky z dutých vlákien

Pri výrobe prešívaných prikrývok používame termicky spojené duté vlákno zo syntetického polyméru, konkrétne stopercentný polyester. Do prikrývok sa pod tkaninu vloží materiál tvaru rúna (súvislá vrstva veľkého počtu termicky spojených dutých vlákien). Termicky spojené duté vlákno má aj vysokú životnosť. Toto rúno sa distribuuje s rôznymi plošnými hmotnosťami a hrúbkami. Pre zimné obdobie je vhodné vybrať prikrývku s vyššou plošnou hmotnosťou (gramážou). Najteplejšie prikrývky majú minimálne 400 g vlákien na m².

Správne prešitie prikrývok je dôležité

Tvar prešitia je veľmi dôležitým faktorom pre stabilitu a udržanie rúna dutých vlákien v prikrývke. Veľmi zlým typom prešitia je iba vodorovné alebo iba priečne prešitie v rovnom, vlnovitom alebo cikcak tvare. Následkom je, že rúno dutých vlákien nie je dostatočne upevnené k povrchovej tkanine a k okraju prikrývky. Prešitie by malo byť po obvode celej prikrývky, a to čo najbližšie k okraju prikrývky. V prípade obvodového prešitia už vnútri obdĺžnika môže byť ľubovoľný tvar prešitia.

Nám ako výrobcovi sa osvedčilo prešitie do osmičiek, ktoré zaisťujú rúno pred posunom v oboch smeroch, pričom prešitie nie je také husté, aby sa tým znížila hrejivosť prikrývok.

Hrejivosť prikrývky ešte zvyšuje tzv. termo vyhotovenie, kde vďaka technologickému postupu vzniká uprostred prikrývky vzduchová bublina, ktorá vytvára tepelný vak. Prikrývka sa potom správa ako perina.